SPEJDERMUSEET – kopenhaskie Muzeum Harcerstwa

W harcerstwie działam dokładnie od dziesięciu lat. Od kilku lat związana jestem z warszawskim Muzeum Harcerstwa, w którym udzielam się jako wolontariuszka. Nie mogłam więc nie odwiedzić tutejszego Muzeum Harcerstwa – Spejdermuseet – położonego na Arsenalvej w rejonie Holmen. Oprowadziła mnie po nim Elin Schiott, która pełni nam nim pieczę. Zostawiłam jej namiary na siebie… kto wie? Może kiedyś zaowocuje to współpracą między muzeami?

To pierwsi skauci – nasi dziadkowie, 
oni tworzyli legendę. 
Niejedna piosenka o nich opowie,
a wiatr ułoży gawędę.’
 
Duńskie harcerstwo od 1973 skupione jest w zasadzie w jednej organizacji – podzielonej tylko na część męską i żeńską, aczkolwiek Elin powiedziała mi, że istnieją jeszcze bodaj dwie inne zdecydowanie mniejsze organizacje, z których z pewnością jedna jest skupiona wokół Kościoła katolickiego, przy czym one są naprawdę bardzo niewielkie.
Ojciec – założyciel duńskiego Spejdersport

 

i kontynuatorzy jego dzieła
W 1924 roku w Danii odbyło się Jamboree. W Spejdermuseet jest również wiele pamiątek z nim związanych. Zapraszam do galerii zdjęć ze Spejdermuseet.
‚Płonie ogień jak serca gorący, 
rzuca w niebo iskry gwiazd.
Jedna przeszłość i przyszłość nas łączy. 
Szumi wokół ciemny las.
 
W blasku iskier jawi się historia,
tyle zdarzeń miało barwę ognia.
Przy ognisku zasiadły wspomnienia – 
dziejów kraju uczą nas’.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Jamboree)

 

 

 

(Duńska wersja ‚Scouting for boys’)

 

 

 

 

 

 

 

Niestety, nawala mi komputer 😦 także resztę filmów zamieszczę w kolejnym poście, aczkolwiek nie wiem, kiedy nastąpi napisanie tego posta 😦