Carmen Mory – ,,Czarny Anioł” z Ravensbrück

Z pochodzenia była w połowie Brytyjką (po ojcu), w połowie Filipinką (po matce) – urodzoną w Adelboden, niedaleko Berna (Szwajcaria), 2 lipca 1906 roku. Na usługach Gestapo pozostawała od 1934 roku. Po kilku latach znalazła się w hitlerowskim obozie Ravensbrűck, gdzie – jako więźniarka funkcyjna (kapo) – zasłynęła sadyzmem.

Ojciec Carmen Marii Mory – Ernest – był lekarzem, a matka kobiety – Lena Bischoff – jego pacjentką, która – by wyjść za niego – rozwiodła się z pierwszym mężem. Małżeństwo doczekało się trzech córek, wśród których Carmen była środkowa.1 W jej żyłach – poza filipińską i brytyjską krwią – płynęła także krew szwajcarska (po dziadku ze strony matki). W dorosłym życiu pracowała jako dziennikarka – publikowała na łamach ,,Manchester Guardian”2.

Zafascynowana ideologią nazistowską – do NSDAP wstąpiła już w 1934 roku. Wysłano ją do Paryża – zajmowała się tam szpiegowaniem niemieckich emigrantów. W stolicy Francji działała do roku 1938 bądź do przełomu lat 1939 i 1940 (różne źródła podają różne lata: jedne rok 1938, drugie przełom lat 1939 i 1940), do momentu, aż oskarżono ją o szpiegostwo i skazano na śmierć. Chcąc zostać ułaskawioną przez francuskiego prezydenta, zadeklarowała się jako podwójny szpieg. Utraciła zaufanie nazistów, niemniej jednak ułaskawienie uzyskała w roku 1940. Przez rok – do 1941 – przebywała w Czechosłowacji, gdzie była informatorem SS, a jednocześnie – czechosłowackiego ruchu oporu3. Właśnie podczas pobytu tam, Carmen Maria Mory została aresztowana przez Gestapo – pod zarzutem podwójnego szpiegostwa – i wysłana do obozu Ravensbrűck.

Szybko awansowała w obozowej hierarchii. Jako kapo (więźniarka funkcyjna) odznaczała się wyjątkowym okrucieństwem. Z racji sadystycznych skłonności nazywano ją potworem – podczas procesu powiedziano, że ,,zachowywała się jak prawdziwy SS – man”, przydomek ,,Czarny Anioł” miał zabarwienie ironiczne, a powstał najprawdopodobniej wskutek wyjątkowej, nieco egzotycznej, urody Mory. Więźniarką funkcyjną była w bloku 10, gdzie znajdowały się gruźliczki. Więźniarki były przez nią bite – jedna z nich – Polka z pochodzenia – podczas procesu zeznawała (na własnym przykładzie), że Mory potrafiła wylewać wiadra lodowatej wody na zupełnie nagie ciała kobiet. Wywlekała chore więźniarki z łóżek, zaganiała do łaźni i spuszczała na nie – stojące na gołych kamieniach – lodowaty prysznic z wiader, twierdząc:

– Teraz będziecie czyste.

Lubowała się również w okradaniu ich. Służyła pomocą lekarzowi SS – Percy’emu Treite (z pochodzenia Anglikowi) – w eksterminacji kobiet rzekomo chorych umysłowo.4 Violette Le Coq – żyjąca w latach 1912 – 2003 francuska więżniarka obozu od 1943 do 1945, po wojnie znana ilustratorka książek, kiedy w 1947 roku zeznawała w pierwszym procesie załogi Ravensbrűck, posądzała Mory o morderstwo. Cytując jej słowa:

,,Którejś nocy obudziły nas krzyki dobiegające z pomieszczenia obok, w którym umieszczone były kobiety obłąkane. Carmen Mory, studentka medycyny, francuska pielęgniarka i ja wstałyśmy i poszłyśmy (…) zobaczyć, co się dzieje. Otworzyłyśmy drzwi i ujrzałyśmy dwie walczące między sobą kobiety. (…) Mory wzięła jeden ze skórzanych pasów (…) i zaczęła okładać nimi kobiety. Wysłała studentkę medycyny, by przyniosła ampułki, po czym wstrzyknęła ich zawartość [walczącym]. Następnego dnia rano wróciłam do [tego] pomieszczenia i zobaczyłam pięć nieżywych kobiet, leżących na podłodze, wśród nich te, którym Mory dała zastrzyki.”5

Do ostatnich dni życia, Carmen Mory uparcie twierdziła, że jest niewinna zarzucanym jej czynom. Proces toczył się przed brytyjskim Trybunałem Wojskowym, wyroki wykonano w maju 1947. Mory odebrała sobie życie miesiąc wcześniej przez podcięcie żył.

1The Philippine Genealogical Society, https://angkangpilipino.wordpress.com/2015/07/08/carmen-maria-mory/, dostęp: 09. 11. 2017.

2Roberts Y., Is this a woman: inside Ravensbrűck, Hitler’s Concentration Camp for Women review – profoundly moving, [w:], The Observer, 18. 01. 2015, https://www.theguardian.com/books/2015/jan/18/if-this-is-a-woman-review-inside-ravensbruck-camp-women-sarah-helm-profoundly-moving, dostęp: 09. 11. 2017.

3Bazyler M. J., Tuerkheimer M. H., Forgotten trials of the Holocaust, Nowy Jork 2014, s. 142.

4Langley Russel E. A., The Scourge of the Swastika: A History of Nazi War Crimes During World War II, Nowy Jork 2009, s. 209.

5Tamże, s. 209.