Orstedsparken

Bracia Orsted (Oersted) to żyjący na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku Anders Sandoe (polityk i prawnik; premier Danii w latach 1853 – 1854) i Hans Christian (chemik i fizyk). Są patronami parku przy Andersens Boulevard, który dziś odwiedziłam. Przy Andersens Boulevard? To jest w zasadzie obszar ograniczony następującym ulicami: Frederiksborg Gade, Norre Voldgade, Norre Farimagsgade i właśnie Andersens Boulevard.

Park został otworzony w 1879 roku (budowę rozpoczęto trzy lata wcześniej), a zaprojektował go duński architekt krajobrazu Henrik August Flindt (1822 – 1901). Zajmuje powierzchnię 6,5 ha i – niczym wrocławskie Wzgórze Partyzantów – został wzniesiony na terenie dawnych fortyfikacji miejskich.

Pogoda była wymarzona na spacer – piękne słońce, błękitne niebo… aż chciało się wyjść z mieszkania:) Spacerowałam, podziwiając parkową roślinność i – przede wszystkim – relaksując się, wdychając świeże powietrze 🙂 Było na co popatrzeć – park jest także obfity w rozmaite rzeźby. Jeśli chodzi o ,,klimat” – przypominał mi moje ulubione wrocławskie miejsce nauki w okresie sesji – park Tołpy.

Zdjęcia Orstedsparken:
Te widoki dziś poprawiły mi humor:

 

(Podoba mi się ten dom. Sama nie wiem, dlaczego. Po prostu mi się podoba.)

 

 

🙂

 

(Mała Apteka. Żeby nie było wątpliwości – to jest restauracja na Indre By 🙂 )

I hicior.

(Czyżby czarny foliowy worek prezentowany przez  jeden ze sklepów na tym jednorękim manekinie miał być must have nadchodzącego sezonu? :p )